A fogászati implantáció a foghiányok pótlásának legmodernebb módszere, a többi fogat legkevésbé sértő eljárás, és a hosszú távú eredményessége nagyon jó. Ez a tudományosan megalapozott, klinikailag bevált módszer „műgyökerek”, más néven fogászati implantátumok, beültetésével és az arra speciálisan készített koronákkal és hidakkal pótolja hiányzó fogait. Az implantáció célja a teljes protetikai helyreállítás, azaz a tökéletesen használható és esztétikus fogpótlás készítése.
Az implantációt sokan fogbeültetés néven ismerik, ugyanakkor szó sincs valódi fog-beültetéséről. Implantáció során leggyakrabban titániumból készülő csavart (műgyökeret) építünk az állcsontba, majd arra elkészítjük a fogak eredeti anatómiai tulajdonságait hűen tükröző felépítményt. A pótlások nagyon hasonlítanak a természetes fogakhoz, szinte észrevehetetlen a különbség. A felépítmény lehet borítókorona, híd, de akár teljes lemezes kivehető fogpótlás is.
Az implantátum anyaga:
Fogászati implantátum csak olyan anyagból készülhet, amely nem károsítja a szervezetet (biokompatibilis), biztosítja a kapcsolatot az implantátum és a környező szövetek (elsősorban csontszövet) között, formatartó, nem korrodál, ellenáll a szöveti reakcióknak, kedvező szilárdságú. Az implantátum anyagával szemben alapvető követelmény, hogy szövetbarát legyen, tehát a szervezet belső környezetébe beépülve ne okozzon sem helyileg, sem általánosan károsodást, a csont és az íny képes legyen hézag nélkül ránőni. Ezeknek a tulajdonságoknak leginkább megfelelő anyag a tiszta, ötvözetlen titán. A titánt az emberi szervezet teljes mértékben befogadja, így a kilökődéstől nem kell tartani. Már hosszú évek óta sikeresen alkalmazzák a sebészet más területein is, így pl.: csípőprotézisek anyagaként. Biológiai tulajdonságainak köszönhetően a csontsejtek hozzánőnek a titán felületéhez, az implantátum a környezetéhez csontosodik, a szervezet részévé válik. Klinikai vizsgálatok, és évek tapasztalata bizonyítja, hogy a titán implantátumok nem idéznek elő semmilyen allergiás elváltozást, illetve daganatos megbetegedést. Helyesen kivitelezett beültetési technika mellett, szakmailag helyesen elkészített felépítménnyel (borítókorona, híd, teljes lemezes protézis) az implantátumok élethosszig szolgálhatnak.
Az implantátumok anyaga a titánon kívül lehet tantál, esetleg kobalt-króm-molibdén ötvözet is.
Az implantátumok készítéséhez felhasznált alapanyagok megfelelnek a legszigorúbb szabványoknak és előírásoknak. A használatban lévő implantációs rendszerek rendelkeznek nemzetközi minőségbiztosítási szabványokkal is.
Az implantátumnak olyan a formája, hogy a csontban rögzülő része kellően teherbíró, képes az implantációs fogműre ható terhelések elviselésére, a szájba nyúló része pedig alkalmas a korona, híd vagy protézis rögzítésére.
Implantációval egy, vagy akár több hiányzó fogat is pótolhatunk. Több fog hiánya esetén implantátum elhorgonyzású hidakat készíthetünk, valamint megfelelő számú implantátum beültetésével akár teljes körhidat is tudunk rögzíteni.
A fogbeültetés egy egyszerű beavatkozás, ugyanakkor nagy figyelmet, gondos tervezést, precíz munkát és magas szintű szakmai hozzáértést követel. Ugyanarra a szájüregi állapotra több megoldás is alkalmazható, ezért mindig Önnel egyeztetve, az Ön egyéni szájüregi adottságait figyelembe véve készítjük el a kezelési tervet.
Rendelőnkben képzett és tapasztalt szájsebész szakorvos, más néven dento-alveoláris sebész, végzi az implantációs műtéteket hozzáértő asszisztensek segítségével, teljes technikai és higiéniai háttérrel.
Az implantáció előnyei:
- Egyetlen fog hiánya esetén nincs szükség a foghiányt határoló fogak lecsiszolására úgy, mint hagyományos módszerrel készített hídpótláshoz
- Rögzített fogpótlás készíthető akkor is, amikor hagyományos eszközökkel már csak kivehető pótlásra lenne lehetőség
- Nagyobb stabilitást és biztonságérzetet nyújt Önnek, mint a hagyományos pótlások
- Az implantátumra készülő felépítmény kiváló esztétikai hatást biztosít
- A rágófunkció szinte tökéletesen (90-95%-ban) helyreállítható
- Javítja az életminőségét, komfortérzetet biztosít
- Tartós és hosszú távon jól funkcionáló megoldást jelent
- Az implantátum csontot tart fenn maga körül (foghiány esetén a funkciókiesés következtében a csont pusztulni, sorvadni kezd)
- Teljes lemezes kivehető fogpótlás rögzítettségét nagymértékben javítja (overdenture fogpótlás)
- Kellő mennyiségű implantátum beültetésével teljes foghiány esetén is készíthető fix, rögzített körhíd
Mikor ajánlott az implantáció?
Implantátum behelyezése foghiány esetén indokolt, amennyiben a foghiány esztétikailag, illetve funkcionálisan hátrányt jelent. Implantációra akkor van lehetőség, ha két fog közötti rés nem kisebb, mint 4mm. 4mm-nél kisebb térközbe még a legvékonyabb csavart sem tudjuk behelyezni, így implantációs fogpótlás ilyen esetben nem készíthető.
A kérdés megválaszolásakor figyelembe kell venni a páciens egyéni habitusát, általános egészségi állapotát és csakis a javallatok, illetve az ellenjavallatok pontos mérlegelését követően tudunk választ adni.
Implantáció végezhető:
- Ha Ön nem szeretné lecsiszoltatni a foghiányt határoló ép, egészséges fogait
- Ha javítani szeretné teljes lemezes kivehető fogpótlása rögzítettségét
- Ha fix pótlást szeretne kivehető protézise helyett
Mikor NEM ajánlott implantációt végezni?
- Ha Önnek nagyfokú harapási rendellenességei vannak
- Erős dohányzás, drog és túlzott alkohol fogyasztás esetén
- Súlyos vérképzési vagy véralvadási problémák esetén
- Rákos betegségben szenvedőknél
- Gyermekkorban, amikor az állcsont növekedése még nem fejeződött be (kb. 15 éves kor alatt)
- Ha Ön cukorbeteg, és a betegsége nincs kezelve
- Ha keringési zavarokban szenved
- Ha Önnek autoimmun betegsége van
- Ha csontritkulásban szenved
- Nagyon rossz szájhigiéné esetén
A felsorolt esetekben csökkenhet az implantátum „szervülésének” (összecsontosodásának) esélye, ezért ilyenkor mérlegelnünk kell, hogy érdemes-e ezzel a megoldással próbálkozni a foghiány pótlására. A rizikótényezők kizárólag személyre szabottan mérlegelhetők.
Az implantáció sikerességének alapfeltételei:
- Az implantátum és a csontszövet között szoros kapcsolat alakuljon ki, a befogadó csont közvetlenül ránőjön az implantátumra anélkül, hogy közöttük valamilyen más szövet (pl.: kötőszövet) lenne.
- Ez a feltétel akkor valósul meg, ha az implantátum már a behelyezéskor a lehető legszorosabban illeszkedik a csontfészekbe.
- Tehát olyan csontfészket kell kialakítani, amely mind formájában, mind méretében megegyezik az implantátummal.
- Az implantátumra helyezett fogmű (borítókorona, híd, teljes lemezes pótlás) olyan módon terhelje az implantátumot, hogy az a körülvevő csont megerősödését idézze elő.
- Tehát nem pedig a csont lebontódását a hibás irányú vagy nagyságú terhelés miatt.
- A tervezés nagy szakértelmet, gondos munkát igényel.
- A Páciens részéről megfelelő, nagyon alapos szájhigiénia szükséges.
Az implantálás módszerei:
- Azonnali implantáció – Hagyományos eljárás alkalmával (késői implantáció) a végleges fogpótlás szájba helyezéséig sokszor egy év is eltelik.
- Érthető tehát a páciensek igénye – főleg, ha a fronttájékon található foghiány -, hogy a fog pótlásának folyamatát felgyorsítsuk.
- Azonnali implantálásnak azt a beavatkozást tekintjük, amikor a foghúzással egy időben, vagy a foghúzást követően 48 órán belül megtörténik a műgyökér beültetése.
- Késleltetett implantáció – az implantátum beültetésére 4-8 héttel a fogeltávolítást követően kerülhet sor
- Késői implantáció – az implantátum beültetése és a fogeltávolítás között több, mint 3 hónap telik el