Az endodoncia a fogászat azon szakterülete, amely a fogbél illetve a foggyökér körüli szövetek (periapicalis tér) megbetegedéseinek megelőzésével, a már kialakult elváltozások kezelésével foglalkozik.
Gyökérkezelés alatt a pulpakamrában és gyökércsatornában helyet foglaló ér- idegképletek, azaz a pulpa eltávolítását értjük. Ezt követi a gyökértömés, amely a visszamaradó csatorna tömőanyaggal való kitöltését jelenti.
Fogászatunkon a gyökérkezelést magasan képzett és tapasztalt gyökérkezelés-specialista, más néven endodontus, valamint hozzáértő asszisztensek végzik a legmodernebb technikai és tökéletes higiéniai háttérrel.
A fog a szájüregben látható koronából, és egy vagy több, az állcsontban elhelyezkedő gyökérből áll. A korona és a gyökér közötti határt nevezzük fognyaknak. A gyökér feladata, hogy rögzítse a fogakat az állcsontban. A fog belsejében található térben (pulpakamra és gyökércsatorna) helyezkedik el a fogbél, ami a fogak fejlődéséhez szükséges ereket, valamint a szájüreg felől érkező ingerek közvetítésére szolgáló idegeket tartalmazza.
A gyökérkezelés a következő esetekben javasolt:
- ha a mély szuvasodás elérte a pulpakamrát, és a baktériumok befertőzték a pulpát – ez fájdalommal és hidegérzékenységgel jár,
- ha a pulpakamra ütés, baleset következtében megnyílt,
- ha a fog elhalt (amit vitalitásvizsgálattal határozunk meg), gyökérkezelés indokolt még akkor is, ha a fog tünetmentes, vagy csak enyhe, időszakos fájdalmat okoz, illetve melegre érzékeny,
- a pulpa gyulladása esetén,
- ha a pulpakamrán belül az ér- és idegképletek felszívódtak (ezt röntgenfelvétellel tudjuk megállapítani),
- intrapulpalis csap behelyezését megelőzően – intrapulpális csapra akkor van szükség, ha a fog koronai része annyira tönkrement, hogy nem képez megfelelő támasztékot a tömés vagy korona számára.
- Ilyenkor csapot vezetünk a fogbél üregébe. Ez megfelelő támasztékot biztosít a tömés számára, koronák készítésekor a csonk felépítésére.
- fogágybetegségek esetén,
- korona készítésekor, amennyiben olyan mennyiségű foganyagot kell eltávolítani, hogy megnyílik a pulpakamra,
- ha drága protetikai munkát tervezünk, és bizonytalanok vagyunk a fog vitalitását illetően.
A fogbél gyulladásának tünetei:
- Fájdalom, mely bizonyos ingerek (hideg, édes étel) hatására jelentkezik, és az inger megszűnése után a fájdalom is elmúlik.
- A fájdalmat okozó fog általában jól meghatározható.
- Súlyosabb esetben a fájdalom spontán is jelentkezhet, akár több órán át tarthat, kínzó jelleggel, és a fájdalom forrása már nem olyan biztonságosan körülhatárolható.
- A fog elszíneződése – elhalt pulpájú fog esetében alakulhat ki. Az ilyen fog sem hidegre, sem elektromos ingerre nem reagál.
- Ráharapáskor jelentkező fájdalom – akkor jelentkezik, ha a gyulladás már nemcsak a fogbelet érinti, hanem átterjedt a gyökér körüli képletekre is.
- Röntgenelváltozás.
Legtöbbször a pulpa minden különösebb tünet nélkül elhal, Ön észre sem veszi. Ezután előfordulhat azonban, hogy egy nagyobb darab letörik a fog koronai részéből. Az esetek legnagyobb részében ilyenkor sem érezhető semmilyen fájdalom, hiszen a fog már nem él. A korona törése tehát a pulpaelhalás következménye és egyik jele. Ilyen esetben haladéktalanul keresse fel endodontus specialistánkat, aki gyökérkezeléssel megmentheti fogát, és akár élpótlással, porcelán héjjal vagy koronával felépítheti annak hiányzó részét.
A gyökérkezelés ellenjavallata:
Gyermekek maradó fogait mindaddig nem gyökérkezeljük, amíg be nem fejeződött azok teljes kifejlődése, a gyökércsúcs szűkülése.
Fejlődésüket befejezett fogaknál valójában csak relatív ellenjavallatokról beszélhetünk, ugyanis elméletileg minden fog alkalmas a gyökérkezelésre.
Relatív ellenjavallat:
- nem megfelelő egészségi állapot – súlyos, krónikus betegség fennállása
- rossz szájhigiénia
- fokozottan görbült gyökerek – főleg bölcsességfogak esetében
- gyökértörés fennállása
- olyan mennyiségű foganyaghiány esete, amikor a fog a gyökérkezelés után sem állítható helyre
- a fog tartószerkezetének károsodása, fogágybetegség miatt kilazult fogak esetén.
- ilyenkor először a fogágybetegséget kell gyógyítanunk. Ha a kezelés sikeres, akkor megszűnik a fog mozgathatósága, és a gyökérkezelés kivitelezhető.