A műtét előtti teendők:
- Kérjük, hogy minden betegségről és gyógyszerfogyasztásáról tájékoztassa szakorvosunkat!
- Rendszeresen szedett gyógyszereit a megbeszélteknek megfelelően vegye be!
- A műtét napján ne éhgyomorral érkezzen. A szokásos módon egyen!
- Hozzon magával kísérőt, ugyanis nem javasoljuk, hogy közvetlenül a beavatkozást követően kísérő nélkül vegyen részt a közlekedésben!
Az implantációt követő teendők:
- Ha az implantációs műtétet helyi érzéstelenítéssel végezzük, ne egyen, amíg tart az érzéstelenítő hatása, mert könnyen elharaphatja az ajkát, nyelvét, nyálkahártyát. Az érzéstelenítő hatása a műtét után még kb. 2-3 órán keresztül tart.
- Ha az implantáció altatásban történt, akkor 5-6 órát klinikánkon tölt az erre a célra kialakított megfigyelő szobánkban. A megfigyelés szakfelügyelet mellett történik.
- A műtét utáni órákban ne vezessen gépjárművet!
- Ha fájdalom jelentkezik, vegyen be fájdalomcsillapítót.
- A beavatkozást követő 1-2 napban kerülje a nehéz fizikai munkát, sportot, emelést, szauna látogatást, mivel ezek a tevékenységek utóvérzést okozhatnak.
- A műtéti területnek megfelelően arca kisebb-nagyobb mértékben megduzzadhat, ennek megelőzésére és kezelésére jegelje a területet kívülről naponta többször 10-10 percen át!
- A beavatkozást követő napon a lehető legkevesebbet beszéljen!
- Ne rágjon az implantáció helyén, és kerülje a kemény és rágós élelmiszerek fogyasztását, pl. kemény kenyér, rágós hús, ropogós zöldség, dió, mogyoró stb.!
- Az operáció napján kerülnie kell az erős szájöblítést, étkezés után csak egy enyhe öblögetést végezzen!
- Ne szívogassa a sebet, mert utóvérzéseket okozhat!
- Lehetőleg ne harapjon a műtéti területre!
- Sem az ujjal, sem nyelvvel ne tapogassa a műtéti területet!
- Ajánlatos a beavatkozás után 3 napig kerülni a dohányzást, alkohol, kávé fogyasztását.
- Néhány napig mellőzze a túl fűszeres, csípős ételeket!
- A felírt gyógyszereket az utasításnak megfelelően szedje be!
- Varratszedésre a megbeszélt időpontban jelentkezzen!
- Nagyon fontos, hogy fordítson fokozott gondot a szájhigiénére! A rendszeres, gondos szájápolás az egyik legfontosabb feltétele a sikeres implantációnak.
A varratoknak legalább 5 napig a szájban kell maradniuk az implantálást követően. Ha a varrat már korábban meglazulna, vagy kiesne, úgy azonnal keresse fel szájsebész szakorvosunkat!
Az implantációs fogpótlás gondozása:
Az implantációs fogpótlások hosszú távú megoldást jelentenek a foghiányok kezelésében, ám ennek érdekében fokozott figyelmet kell fordítani a szájhigiénére. Ne hanyagolja el a fogmosást, lehetőleg minden étkezést követően mosson fogat, de minimum reggel és este! A fogtisztítást – a fogmű jellegétől függően – speciális tisztító eszközökkel (fogselyem, fogköztisztító kefe) egészítse ki! Fogorvosunk a fogpótlás átadásakor elmagyarázza és megmutatja Önnek a helyes fogápolási technikát.
A megfelelő szájhigiénével megelőzhetőek az implantáció körül kialakuló gyulladások. A gyulladásos állapot kialakulásának elkerülése azért fontos, mert azok előrehaladott esetben átterjednek az implantátumot tartó csontra is, ami az implantátum elvesztéséhez vezethet. A nem megfelelő szájhigiéné következtében az implantációs fogpótlásra lepedék, fogkő rakódik (a természetes fogazathoz hasonlóan). A lepedékben lévő baktériumok fogágybetegséget okozhatnak, minek következtében az implantátum kilazulhat. Ez veszélyezteti az implantátumok működését, azok kieséséhez vezethet.
Az implantációs fogpótlás minél tökéletesebb működése érdekében 6-12 havonta ellenőrzést javasolunk.
Bármilyen kérdése van, kérdezze szájsebész specialistánkat!
Ha valami rendelleneset észlel az implantátumra vonatkozóan, AZONNAL keresse fel rendelőnket!